Skip to content

20 Harriet DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1958

Last Sale Price
$1,850,000
Last Sale Date
Jun 12, 2024

Property Information

Block32.02
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class19
Description2S B G2
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,676
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,000
41%
Improvement Value:$527,100
59%
Total Assessment$898,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,916+5.9%
2024$22,578+3.1%
2023$21,905+0.8%
2022$21,734+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,850,000
Sq Ft3,676DeedBook 6561, Page 709Recorded7/10/2024

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 4716, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1958