Skip to content

31 Scott LanePrinceton, NJ 08540

Built 1958

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 5, 1998

Property Information

Block32.02
Lot207
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class18
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,745
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
45%
Improvement Value:$521,700
55%
Total Assessment$953,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,397+8.0%
2024$23,521+3.1%
2023$22,819+0.8%
2022$22,642+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 3420, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1958