Skip to content

36 Bainbridge StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1972

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Oct 20, 2021

Property Information

Block32.02
Lot220
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class18
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,585
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,000
65%
Improvement Value:$231,400
35%
Total Assessment$662,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,155+5.9%
2024$16,195+3.1%
2023$15,712+0.8%
2022$15,590+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$840,000
Sq Ft2,585DeedBook 6464, Page 615Recorded11/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 1972