Skip to content

400 Nassau StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1906

Last Sale Price
$662,500
Last Sale Date
May 27, 1998

Property Information

Block32.02
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class22
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage5,124
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$586,000
33%
Improvement Value:$1,189,300
67%
Total Assessment$1,775,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,937+5.9%
2024$43,367+3.1%
2023$42,073+0.8%
2022$41,745-7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$662,500
DeedBook 3392, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1906