Skip to content

430 Nassau StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1990

Last Sale Price
$1,242,500
Last Sale Date
Oct 2, 2018

Property Information

Block32.03
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,088
Acreage1.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$566,300
41%
Improvement Value:$821,300
59%
Total Assessment$1,387,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,952+5.9%
2024$34,884+19.8%
2023$29,127+0.8%
2022$28,900+4.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,242,500
DeedBook 6343, Page 589

Property Sale

Sale
$1,242,500

From:

To:

Sq Ft4,088DeedBook 6343, Page 589Recorded10/2/2018

Property Sale

Sale
$738,650
DeedBook 2724, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1990