Skip to content

73 Harriet DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1947

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Jul 20, 2024

Property Information

Block32.03
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class16
Description1S F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,226
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
71%
Improvement Value:$144,600
29%
Total Assessment$498,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,278+5.9%
2024$12,535+3.1%
2023$12,161+0.8%
2022$12,066+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$810,000
Sq Ft1,226DeedBook 6564, Page 934Recorded8/8/2024

Property Sale

Sale
$665,000
Sq Ft1,226DeedBook 6438, Page 1965Recorded4/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1947