Skip to content

59 Harriet DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$226,900
Last Sale Date
Nov 3, 1994

Property Information

Block32.03
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class16
Description1S F G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,229
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
77%
Improvement Value:$108,700
23%
Total Assessment$462,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,322+5.9%
2024$11,632+3.1%
2023$11,285+0.8%
2022$11,197+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$226,900
DeedBook 2875, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1950