Skip to content

41 Harriet DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1952

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Aug 16, 2018

Property Information

Block32.03
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,450
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$362,000
60%
Improvement Value:$241,400
40%
Total Assessment$603,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,069+5.9%
2024$15,169+3.1%
2023$14,717+0.8%
2022$14,602+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft2,450DeedBook 6338, Page 1644Recorded8/24/2018

Property Sale

Sale
$735,000
DeedBook 5710, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1952