Skip to content

17 Harriet DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 2, 2018

Property Information

Block32.03
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description1S B G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,809
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
61%
Improvement Value:$229,300
39%
Total Assessment$583,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,533+5.9%
2024$14,664+3.1%
2023$14,227+0.8%
2022$14,116+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$374,900
DeedBook 4040, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1969