Skip to content

438 Nassau StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1949

Last Sale Price
$609,000
Last Sale Date
Aug 9, 2018

Property Information

Block32.03
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class18
Description1S F G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,429
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,000
70%
Improvement Value:$174,200
30%
Total Assessment$587,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,637+5.9%
2024$14,762+9.4%
2023$13,497+0.8%
2022$13,392+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$609,000

From:

To:

Sq Ft1,429DeedBook 6338, Page 1043Recorded8/22/2018

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,429DeedBook 6208, Page 1251Recorded12/15/2014

Property Sale

Sale
$571,000
DeedBook 5065, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1949