Skip to content

26 Snowden LanePrinceton, NJ 08540

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2021

Property Information

Block32.03
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,985
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,000
32%
Improvement Value:$883,100
68%
Total Assessment$1,293,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,435+5.9%
2024$32,509+3.1%
2023$31,539+0.8%
2022$31,293+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,355,000
DeedBook 6030, Page 522

Property Built

Built

Year Built: 2009