Skip to content

339 Hamilton AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2012

Property Information

Block32.03
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,303
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$443,000
66%
Improvement Value:$225,900
34%
Total Assessment$668,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,371+5.9%
2024$16,399+3.1%
2023$15,910+0.8%
2022$15,786+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955