Skip to content

124 Snowden Lane(Block 32.04 Lot 56)Princeton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block32.04
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page75

Building Details

Building Class18
Description1S CB G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,212
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,000
61%
Improvement Value:$240,600
39%
Total Assessment$612,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,064+6.0%
2024$15,151+3.1%
2023$14,691+0.8%
2022$14,575+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950