Skip to content

140 Snowden LanePrinceton, NJ 08540

Built 1949

Last Sale Price
$811,175
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block32.04
Lot60
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page75

Building Details

Building Class18
Description1S F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,833
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,000
65%
Improvement Value:$197,000
35%
Total Assessment$564,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,019+5.9%
2024$14,179+3.1%
2023$13,756+0.8%
2022$13,649+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$811,175
Sq Ft1,833DeedBook 6450, Page 1738Recorded8/2/2021

Property Sale

Sale
$684,000

From:

To:

Sq Ft1,833DeedBook 6308, Page 2000Recorded12/4/2017

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2861, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1949