Skip to content

49 Fisher AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 2012

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2019

Property Information

Block32.05
Lot100
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class20
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,581
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,000
39%
Improvement Value:$580,700
61%
Total Assessment$947,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,237+5.9%
2024$23,825+12.9%
2023$21,095+0.8%
2022$20,931+2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$879,000
DeedBook 6097, Page 744