Skip to content

41 Fisher AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 2007

Property Information

Block32.05
Lot102
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class20
Description1S F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,128
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,000
48%
Improvement Value:$397,600
52%
Total Assessment$764,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,361+5.9%
2024$19,222+10.1%
2023$17,456+0.8%
2022$17,320+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950