Skip to content

23 Fisher AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1951

Last Sale Price
$423,900
Last Sale Date
May 3, 2005

Property Information

Block32.05
Lot106
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class18
Description1S F G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,701
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,000
64%
Improvement Value:$206,500
36%
Total Assessment$573,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,272+5.9%
2024$14,418+17.0%
2023$12,319+0.8%
2022$12,223+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$423,900
DeedBook 5039, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1951