Skip to content

11 Fisher AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1953

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jun 29, 2011

Property Information

Block32.05
Lot108
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class18
Description1S F G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,254
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$379,000
57%
Improvement Value:$289,600
43%
Total Assessment$668,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,805+5.9%
2024$16,809+7.9%
2023$15,575+0.8%
2022$15,454+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 6119, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1953