Skip to content

22 Fisher AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$1,400,888
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block32.06
Lot115
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class20
Description1S F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,788
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,000
37%
Improvement Value:$618,400
63%
Total Assessment$985,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,241+5.9%
2024$24,773+31.9%
2023$18,788+0.8%
2022$18,641+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,888
Sq Ft2,788DeedBook 6448, Page 1162Recorded7/15/2021

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 6087, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1955