Skip to content

26 Stanley AvePrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 16, 1991

Property Information

Block32.08
Lot142
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,816
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,000
69%
Improvement Value:$163,900
31%
Total Assessment$530,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,138+5.9%
2024$13,347+11.2%
2023$12,002+0.8%
2022$11,909+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 2571, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1950