Skip to content

2 Hornor LanePrinceton, NJ 08540

Built 1956

Last Sale Price
$920,000
Last Sale Date
Mar 25, 2022

Property Information

Block32.08
Lot186
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class19
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,088
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,000
51%
Improvement Value:$356,200
49%
Total Assessment$727,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,365+5.9%
2024$18,282+59.5%
2023$11,461+3.1%
2022$11,122+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$920,000
Sq Ft2,088DeedBook 6482, Page 23Recorded4/18/2022

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 6426, Page 234

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,848DeedBook 6426, Page 234Recorded12/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 1956