Skip to content

20 Hornor LanePrinceton, NJ 08540

Built 1962

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Sep 1, 1985

Property Information

Block32.08
Lot189
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,146
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
67%
Improvement Value:$184,500
33%
Total Assessment$559,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,899+5.9%
2024$14,066+14.3%
2023$12,305+0.8%
2022$12,209+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000

Property Built

Built

Year Built: 1962