Skip to content

143-145 N Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1956

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Apr 26, 2022

Property Information

Block32.08
Lot226
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class49
Description2S F
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,998
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$339,000
54%
Improvement Value:$289,600
46%
Total Assessment$628,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,740+5.9%
2024$15,803+23.3%
2023$12,819+0.8%
2022$12,720+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft1,998DeedBook 6486, Page 1161Recorded5/25/2022

Property Sale

Sale
$255,435
DeedBook 2654, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1956