Skip to content

157 N Harrison StPrinceton, NJ 08540

Built 1958

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Nov 22, 2013

Property Information

Block32.08
Lot231
QualifierC02
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class28
Description2SFR-2NDF
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,110
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
75%
Improvement Value:$77,000
25%
Total Assessment$302,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,042+5.9%
2024$7,592+12.4%
2023$6,756+0.8%
2022$6,703+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000

From:

To:

Sq Ft1,110DeedBook 6183, Page 1163Recorded12/2/2013

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5129, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1958