Skip to content

159 North Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Mar 10, 2022

Property Information

Block32.08
Lot232.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class28
DescriptionUNIT 2
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage900
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
71%
Improvement Value:$92,800
29%
Total Assessment$317,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,463+5.9%
2024$7,989+8.6%
2023$7,356+0.8%
2022$7,299+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft900DeedBook 6479, Page 1413Recorded3/29/2022

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3655, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1920