Skip to content

44 Erdman AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2014

Property Information

Block32.09
Lot163
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1S F G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,064
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,000
76%
Improvement Value:$115,900
24%
Total Assessment$482,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,860+5.9%
2024$12,140+9.9%
2023$11,046+0.8%
2022$10,960+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950