Skip to content

48 Erdman AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 30, 2018

Property Information

Block32.09
Lot164
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1S SCB G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,482
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,000
72%
Improvement Value:$139,500
28%
Total Assessment$506,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,488+5.9%
2024$12,733+9.6%
2023$11,622+0.8%
2022$11,531+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 6006, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1950