Skip to content

51 Bainbridge StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
May 9, 2020

Property Information

Block32.11
Lot210
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class16
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,380
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$429,000
76%
Improvement Value:$137,100
24%
Total Assessment$566,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,075+5.9%
2024$14,232+3.1%
2023$13,807+0.8%
2022$13,700+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 6413, Page 172Recorded9/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960