Skip to content

43 Bainbridge StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1957

Last Sale Price
$610,500
Last Sale Date
Jan 24, 2014

Property Information

Block32.11
Lot211
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,563
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$436,200
74%
Improvement Value:$153,400
26%
Total Assessment$589,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,701+5.9%
2024$14,823+3.1%
2023$14,380+2.2%
2022$14,077+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$610,500

From:

To:

Sq Ft1,563DeedBook 6187, Page 267Recorded1/30/2014

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6156, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1957