Skip to content

299 Hamilton AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$175,900
Last Sale Date
Jun 25, 1986

Property Information

Block32.11
Lot76
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class18
Description1S F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$359,000
53%
Improvement Value:$318,500
47%
Total Assessment$677,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,042+5.9%
2024$17,032+3.1%
2023$16,524+0.8%
2022$16,396+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$175,900
DeedBook 2346, Page 950

Property Built

Built

Year Built: 1954