Skip to content

23 Gordon WayPrinceton, NJ 08540

Built 1973

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Oct 30, 2015

Property Information

Block32.12
Lot14
QualifierCE1
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,982
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
51%
Improvement Value:$272,500
49%
Total Assessment$557,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,846+5.9%
2024$14,016+3.1%
2023$13,597+0.8%
2022$13,492+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft1,982DeedBook 6234, Page 607Recorded11/19/2015

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973