Skip to content

35 Gordon WayPrinceton, NJ 08540

Built 1973

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 3, 2023

Property Information

Block32.12
Lot19
QualifierCG2
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,704
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
58%
Improvement Value:$209,500
42%
Total Assessment$494,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,169+5.9%
2024$12,432+3.1%
2023$12,061+0.8%
2022$11,967+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,704DeedBook 6540, Page 586Recorded11/8/2023

Property Sale

SaleMulti
$227,500
DeedBook 3717, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1973