Skip to content

43 Gordon WayPrinceton, NJ 08540

Built 1973

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Sep 1, 2015

Property Information

Block32.12
Lot22
QualifierCJ1
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,982
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
49%
Improvement Value:$292,300
51%
Total Assessment$577,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,374+5.9%
2024$14,513+3.1%
2023$14,080+0.8%
2022$13,971+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,982DeedBook 6228, Page 1603Recorded9/16/2015

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 3876, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1973