Skip to content

51 Gordon WayPrinceton, NJ 08540

Built 1973

Last Sale Price
$699,999
Last Sale Date
Mar 8, 2024

Property Information

Block32.12
Lot26
QualifierCK1
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,095
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
56%
Improvement Value:$224,500
44%
Total Assessment$509,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,568+5.9%
2024$12,809+3.1%
2023$12,427+0.8%
2022$12,330+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$699,999
Sq Ft2,095DeedBook 6552, Page 7Recorded3/21/2024

Property Sale

Sale
$230,300
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973