Skip to content

32 Gordon WayPrinceton, NJ 08540

Built 1973

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Sep 7, 2016

Property Information

Block32.12
Lot34
QualifierCH2
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,982
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
53%
Improvement Value:$252,800
47%
Total Assessment$537,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,322+5.9%
2024$13,520+3.1%
2023$13,117+0.8%
2022$13,015+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft1,982DeedBook 6263, Page 411Recorded9/27/2016

Property Sale

SaleMulti
$525,000
DeedBook 6082, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1973