Skip to content

30 Gordon WayPrinceton, NJ 08540

Built 1973

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
May 27, 2021

Property Information

Block32.12
Lot35
QualifierCH1
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,154
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
47%
Improvement Value:$320,500
53%
Total Assessment$605,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,124+5.9%
2024$15,222+3.1%
2023$14,768+0.8%
2022$14,653+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$680,000
Sq Ft2,154DeedBook 6449, Page 1155Recorded7/23/2021

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 3945, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1973