Skip to content

4 Cameron CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1973

Last Sale Price
$855,000
Last Sale Date
Jul 22, 2023

Property Information

Block32.12
Lot43
QualifierCV2
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,704
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
53%
Improvement Value:$256,500
47%
Total Assessment$541,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,420+5.9%
2024$13,613+3.1%
2023$13,207+0.8%
2022$13,104+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$855,000
Sq Ft1,704DeedBook 6532, Page 325Recorded8/23/2023

Property Sale

Sale
$599,000

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 6412, Page 948Recorded9/1/2020

Property Built

Built

Year Built: 1973