Skip to content

49 Cameron CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1973

Last Sale Price
$642,000
Last Sale Date
Nov 26, 2014

Property Information

Block32.12
Lot56
QualifierCN3
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,154
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
51%
Improvement Value:$268,500
49%
Total Assessment$553,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,740+6.3%
2024$13,862-1.5%
2023$14,073+0.8%
2022$13,963+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$642,000

From:

To:

Sq Ft2,154DeedBook 6207, Page 657Recorded12/1/2014

Property Sale

SaleMulti
$580,000
DeedBook 5464, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1973