Skip to content

237 Hamilton AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1973

Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
Aug 23, 2024

Property Information

Block32.12
Lot5
QualifierCA4
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,966
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
52%
Improvement Value:$266,500
48%
Total Assessment$551,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,686+5.9%
2024$13,865+3.1%
2023$13,451+0.8%
2022$13,346+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$870,000
Sq Ft1,966DeedBook 6567, Page 42Recorded8/30/2024

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft1,966DeedBook 6445, Page 1030Recorded6/22/2021

Property Sale

SaleMulti
$575,000
DeedBook 6162, Page 957

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 3627, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1973