Skip to content

34 Cameron CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1973

Last Sale Price
$297,500
Last Sale Date
Oct 20, 2000

Property Information

Block32.12
Lot72
QualifierCQ2
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page143

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,982
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
55%
Improvement Value:$235,400
45%
Total Assessment$520,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,858+5.9%
2024$13,083+3.1%
2023$12,693+0.8%
2022$12,594+2.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$297,500
DeedBook 3929, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1973