Skip to content

48 Maple StPrinceton, NJ 08542

Built 1910

Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block33.01
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page141

Building Details

Building Class21
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,920
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$511,000
52%
Improvement Value:$471,400
48%
Total Assessment$982,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,161+5.9%
2024$24,698+3.1%
2023$23,961+0.8%
2022$23,774+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,325,000
Sq Ft1,920DeedBook 6493, Page 837Recorded7/25/2022

Property Sale

Sale
$1,245,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 6273, Page 466Recorded1/9/2017

Property Sale

Sale
$810,000
DeedBook 6155, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1910