Skip to content

34 Maple StPrinceton, NJ 08542

Built 1910

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Sep 1, 1998

Property Information

Block33.01
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page141

Building Details

Building Class20
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,573
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$511,000
56%
Improvement Value:$402,500
44%
Total Assessment$913,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,327+5.9%
2024$22,965+3.1%
2023$22,280+0.8%
2022$22,107+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 3443, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1910