Skip to content

20 Maple StPrinceton, NJ 08542

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$1,780,000
Last Sale Date
Dec 10, 2025

Property Information

Block33.01
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page141

Building Details

Building Class47
Description2S F G2
Dwellings2
ZoningR4
Sq Footage5,146
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$518,000
67%
Improvement Value:$249,800
33%
Total Assessment$767,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,447+5.9%
2024$19,302+3.1%
2023$18,727+0.8%
2022$18,581+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,780,000
Sq Ft5,146DeedBook 6613, Page 1246Recorded12/22/2025

Property Sale

Sale
$1,867,100
Sq Ft5,146DeedBook 6607, Page 301Recorded10/30/2025

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft2,607DeedBook 6502, Page 567Recorded10/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1890