Skip to content

21 Pine StPrinceton, NJ 08540

Built 1900

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Nov 17, 2015

Property Information

Block33.01
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page141

Building Details

Building Class18
Description2S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,440
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$435,500
70%
Improvement Value:$191,100
30%
Total Assessment$626,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,686+5.9%
2024$15,753+3.1%
2023$15,283+0.8%
2022$15,164+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 6234, Page 1630Recorded11/30/2015

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 6180, Page 1550Recorded10/16/2013

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 6016, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1900