Skip to content

95 Spruce StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1900

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
May 30, 2024

Property Information

Block33.01
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page141

Building Details

Building Class20
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,527
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$497,000
54%
Improvement Value:$416,300
46%
Total Assessment$913,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,321+5.9%
2024$22,960+3.1%
2023$22,275+0.8%
2022$22,102+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,450,000
Sq Ft2,527DeedBook 6559, Page 586Recorded6/13/2024

Property Sale

Sale
$292,500
DeedBook 3919, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1900