Skip to content

39 Pine StPrinceton, NJ 08542

Built 1920

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Jan 13, 2014

Property Information

Block33.01
Lot86
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page141

Building Details

Building Class19
Description2S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,728
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$487,000
63%
Improvement Value:$286,000
37%
Total Assessment$773,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,585+10.0%
2024$18,712+3.1%
2023$18,153-6.2%
2022$19,345+21.5%
Property History

Property Sale

Sale
$890,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 6186, Page 1201Recorded1/22/2014

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 3183, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1920