Skip to content

43 Pine StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1935

Last Sale Date
Sep 20, 2022

Property Information

Block33.01
Lot87
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page141

Building Details

Building Class28
Description2S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,092
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$356,000
80%
Improvement Value:$88,000
20%
Total Assessment$444,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,574+6.1%
2024$10,912+3.1%
2023$10,579+0.8%
2022$10,495+10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1935