Skip to content

67 Pine StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1980

Last Sale Price
$476,000
Last Sale Date
Aug 8, 2014

Property Information

Block33.01
Lot88.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page141

Building Details

Building Class39
Description2SST CONDO
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,784
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$352,000
64%
Improvement Value:$199,500
36%
Total Assessment$551,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,686+5.9%
2024$13,865+3.1%
2023$13,451+0.8%
2022$13,346+27.4%
Property History

Property Sale

Sale
$476,000

From:

To:

Sq Ft1,784DeedBook 6200, Page 1663Recorded8/26/2014

Property Sale

Sale
$252,500
DeedBook 2439, Page 876

Property Built

Built

Year Built: 1980