Skip to content

65 Pine StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1980

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Nov 6, 2019

Property Information

Block33.01
Lot88.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page141

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO 2SST
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,768
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$352,000
57%
Improvement Value:$264,000
43%
Total Assessment$616,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,404+5.9%
2024$15,486+3.1%
2023$15,024+0.8%
2022$14,907+37.0%
Property History

Property Sale

Sale
$805,000
Sq Ft1,768DeedBook 6388, Page 1207Recorded11/25/2019

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,768DeedBook 6176, Page 329Recorded8/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 1980