Skip to content

19 Maple StPrinceton, NJ 08542

Built 1917

Last Sale Price
$1,399,000
Last Sale Date
Aug 25, 2015

Property Information

Block33.02
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page141

Building Details

Building Class21
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,432
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$517,000
45%
Improvement Value:$636,700
55%
Total Assessment$1,153,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,723+6.6%
2024$28,821+3.1%
2023$27,961+0.8%
2022$27,743+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,399,000

From:

To:

Sq Ft2,432DeedBook 6231, Page 336Recorded10/15/2015

Property Sale

Sale
$1,125,000
DeedBook 5251, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1917